Jednu tretinu dňa človek strávi odpočinkom, spánkom na matraci svojej postele. Každý vie, že najlepšie sa vyspí na matraci, na ktorom spáva denno-denne, na ktorý je zvyknutý. Ani matrac vyrobený z najlepších prírodných materiálov, nemusí byť komfortný na prvú noc spánku na ňom. Z toho vyplýva to, že na všetko si treba zvyknúť, aj na nový matrac. Aspoň tri noci. Niekedy vo vzorkových predajniach matracov, to vyzerá, akoby zákazník hneď ako si ľahne vedel, ktorý matrac je pre neho ten pravý. No aj on si musí zvyknúť.
Každý lekár - ortopéd vám odporučí tvrdšie spanie, pretože tvrdší matrac zabraňuje zakrivovaniu chrbtice. V predaji sú zdravotné ortopedické matrace odstupňované v rôznych mierach tvrdosti.
Niektorí ľudia sú alergickí na rôzne materiály, častice, mikróby a ďalšie látky. V ponuke si môžu vybrať a nakombinovať ten správne zložený matrac pre nich.
Matrace ďalej delíme na to, či majú byť uložené na pevnom, alebo polohovateľnom rošte. Na polohovateľný rošt je vhodný nie pružinový, ale sendvičový matrac najlepšie nie moc hrubý. Matrace delíme na: latexové, penové, pružinové, taštičkové, sendvičové a pamäťové. Každá z týchto kategórií je niečim špecifická napr. pamäťová pena /lazy foam/, sa dáva len do vrchných častí sendvičovych matracov v hrúbke 2-4 cm. Keby bol matrac vyrobený v hrúbke napr. 16 cm celý z lenivej peny, tak sa človek na matraci neotočí z jedného boku na druhý.
O matracoch sa toho dá veľmi veľa popísať. Ďaľšie informácie a poznatky vám priblížime v následujúcich článkoch blogu.
Autor: Ing. Erik Katrenič